השראה - פיל ג'קסון

​המתנה הגדולה ביותר היא הזכות להישאר נאמן לעצמך

ג'וזף קמבל

ב 2002  לאחר שנים של לימוד ותרגול זן מדיטציה אינטנסיבי בארץ וברחבי העולם, הגעתי ללוס אנג'לס למרכז הזן ולראשונה הבנתי בבירור את היעוד שלי - להעביר הלאה את הידע והחוכמה שרכשתי במהפך התודעתי נפשי שעברתי, ששינה את חיי מהקצוות לאמצע.

יום אחד במרכז הזן, נקרא בדרכי ספרו של מאמן הכדורסל פיל ג'קסון, ולהפתעתי גיליתי שהוא הביא לשיקגו בולס ובהמשך ללוס אנג'לס לייקרס את אימוני הזן מדיטציה וכך הוא כותב:

"לאחר שנים של תרגול מדיטציה הבנתי שהיטמעות מוחלטת ברגע מאפשרת לפתח מודעות הרבה יותר עמוקה לדברים שמתרחשים סביבנו כאן ועכשיו. המודעות הזו היא שמובילה בסופו של דבר לתחושת האחדות – המהות שבבסיס עבודת הצוות."

מתוך הספר- 11 אליפויות

תוך כדי הקריאה האיטית שלי באנגלית (כיום הספר מתורגם לעברית בחנויות) נדלק בי החלום לאמן ספורטאים וקבוצות ספורט, לתת להם את הכלים, הלימוד והפרקטיקה של אימונים מנטאליים לחיזוק התודעה/הנפש, שבזמן אמת תהיה להם את היכולת לשחק בצורה חכמה, קבוצתית/אישית, מדויקת מתוך הנאה, של הרצון העז לנצח.

 

"אני מאמין כי הגישה הטובה ביותר היא בדרך כלל הפשוטה ביותר." כותב ג'קסון בספרו. כולם יכולים להבין ולהסכים שבאופן כללי גישה נכונה וממוקדת בכל עשייה בחיים ובטח בזמן משחק/תחרות, זה מה שיכריע ויקבע את הניצחון או ההפסד בסופו של דבר.

השאלה היא, איך מיישמים את הידע שקראנו בספר הלכה למעשה? כאן אני נכנס לתמונה, לתת את אימוני הזן, הנשק הסודי להצלחה לשחקנים ולמאמנים שכל אחד ימצא את החזקות שלו וכולם ביחד ישחקו למען הצלחת הקבוצה.

"מה שהשחקנים היו צריכים באמת היה להשקיט את הרעשים הפנימיים שלהם כדי שיוכלו להתמקד בדבר החשוב ביותר: לנצח משחקי כדורסל." עמוד 32

 

המדיטציה היא כלי חזק ויעיל ביותר על מנת להביא את השחקנים למיצוי הפוטנציאל ברמה המנטאלית, פיזית, רוחנית.

ולשמור על זה לאורך הקרירה.

 

"הקפדתי להזכיר לשחקנים לעיתים קרובות שעליהם להתמקד בדרך ולא בתוצאה הסופית,

מכיוון שכאשר אנחנו מפנים את כל תשומת לבנו לעתיד אנו נוהגים להחמיץ את מה שקורה לנו כאן ועכשיו."

עמוד 98

 

11 שנה לקח לי להתבשל ולהתחזק, עד שהרגשתי מוכן לבוא ולתת לעולם הספורט על כל גווניו,

את אימוני המדיטציה שהשחקנים והמאמנים ייקחו את תודעת הזן המנצחת איתם לרגע הזה, להמשך הקרירה ולחיים עצמם.